Działalność w kilku sektorach rynku, przeszło 4  tys. pracowników, blisko 70 tys. mkw powierzchni magazynowej, 20 tys. obsługiwanych sklepów, ponad 4 600 obiektów franczyzowych oraz czołowe miejsca w niezależnych, polskich i zagranicznych rankingach. Te liczby doskonale obrazują sukces i wysoką pozycję Grupy Kapitałowej Specjał.

Jak to się wszystko zaczęło?

Nasza historia  sięga  roku 1990 – wtedy to obecny Prezes Zarządu Krzysztof Tokarz, zainicjował powstanie firmy, która początkowo koncentrowała się na sprzedaży hurtowej. Już pierwsze lata działalności na rynku zaowocowały uzyskaniem satysfakcjonujących wyników. W 1993 roku Specjał otrzymał status hurtowni patronackich, co pozwoliło poszerzyć spektrum prowadzonej działalności i dostrzec kolejne perspektywy rozwoju.

W 1996 roku Specjał zainaugurował swoją działalność w sektorze usług ochroniarskich i porządkowych uruchamiając Agencję Ochrony Specjał – dedykowaną zarówno klientom indywidualnym, jak i zorganizowanym podmiotom. 

Kolejną ważną inicjatywą był debiut w branży medycznej, jaki miał miejsce w 1999 roku w wyniku zakupu Przedsiębiorstwa Zaopatrzenia Lecznictwa Cezal – firmy z kilkudziesięcioletnią tradycją. Po tym przejęciu pierwszym krokiem była modernizacja punktu sprzedaży i utworzenie jednego z największych oraz najlepiej wyposażonych salonów sprzętu medycznego w południowo-wschodniej Polsce. Następne lata przyniosły wzmożony rozwój i otwarcie kolejnych placówek, jednak kluczowym etapem było utworzenie w kwietniu 2004 roku oddziału na Śląsku - w tym hurtowni medycznej w Katowicach. Współcześnie Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Lecznictwa Cezal zajmuje się kompleksową dostawą sprzętu, mebli, materiałów medycznych, stomatologicznych, opatrunkowych, szkła laboratoryjnego, płynów infuzyjnych, środków kontrastowych, dezynfekcyjnych - zarówno dla odbiorców detalicznych, jak i  indywidualnych. Nasza obecność w sektorze medycznym bazuje na działalności 2 hurtowni oraz 10 sklepów medycznych na Podkarpaciu i Śląsku.

W 2000 roku umocniliśmy swoją pozycję w branży FMCG – wchodząc na rynek detaliczny. Stało się tak dzięki utworzeniu Polskiej Sieci Handlowej Nasz Sklep, która obecnie skupia placówki działające pod szyldami Nasz Sklep, Nasz Sklep Express, Delikatesy Premium Nasz Sklep oraz Delikatesy Sezam. Dzisiaj sieć dysponuje ponad 3 tysiącami placówek franczyzowych w jedenastu województwach w Polsce. Co więcej w 2000 roku powstały pierwsze własne sklepy, a obecnie ich liczba przekracza 40.

Rok 2006 to etap intensyfikacji działalności prowadzonej na rynku usług ochrony osób i mienia oraz usług porządkowych. Było to możliwe dzięki przejęciu firmy Arma Krosno, a w kolejnych latach utworzeniu Agencji Ochrony Nasz Sklep. 

Ważnym etapem w naszej 25-letniej historii było utworzenie spółki Handel Polski S.A., która jest alternatywą dla dystrybutorów zdecydowanych na konsolidację, a jednocześnie oferuje wszystkie korzyści związane z prowadzeniem wspólnej polityki zakupów i sprzedaży.

Miniona dekada to okres sukcesywnych przejęć oraz inicjowania nowych przedsięwzięć. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat wywodząca się z Rzeszowa firma powiększyła się o następujące podmioty: 

 • Franco Rzeszów i Franco Przemyśl,
 • Hurt FMCG Podkaprackie Centrum Dystrybucji Tymbark Krosno, Lublin, Opole,
 • Hurt FMCG Mazex Tomaszów Lubelski,
 • Hurt FMCG Retman Opole,
 • Hurt FMCG Maciejaszek Bytom,
 • Hurt FMCG Sekpol Kraków,
 • Hurt FMCG Polamo Kraków
 • Hurt FMCG Era Wrocław,
 • Hurt FMCG Bobmark Warszawa,
 • Detal FMCG Czemar,
 • Detal FMCG Premium Nasz Sklep,
 • Hurt FMCG Hurtimex Leszno,
 • Hurt FMCG Mszana Dolna,
 • Hurt FMCG Kędzierzyn Koźle,
 • Hurt FMCG Lubazo Lublin,
 • Otwarcie Magazynu FMCG w Łodzi,
 • Otwarcie Magazynu FMCG w Gdańsku,
 • Otwarcie Magazynu FMCG w Białymstoku,
 • Otwarcie Magazynu FMCG w Szczecinie.

Z punktu widzenia rozwoju sieci franczyzowych, kluczowym dla nas posunięciem był zakup przez Polską Sieć Handlową NASZ SKLEP S.A. części  przedsiębiorstwa Rabat Service S.A. - w tym między innymi spółki LD Holding zarządzającej sieciami: eLDe, Livio oraz Sieć 34. Dzięki przejęciu, które nastąpiło w 2013 roku Grupa Kapitałowa Specjał dysponuje dzisiaj blisko 1600 placówkami działającymi w ramach LD Holding S.A.

Historia Grupy Kapitałowej Specjał to także inicjatywy podejmowane z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności biznesu. Od ponad 20 lat firma posiada status Zakładu Pracy Chronionej, dlatego oferuje zatrudnienie także osobom niepełnosprawnym. Dostrzegamy potrzeby najbliższego otoczenia i jesteśmy otwarci na wspieranie ważnych projektów o wymiarze społecznym. Odzwierciedleniem tego jest Fundacja Specjał, która od ponad 5 lat pomaga osobom chorym, z różnymi dysfunkcjami, rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, a szczególną troską obejmuje dzieci.

Nasza historia to 25 lat obfitujących w sukcesy wypracowane ciężką pracą, ale również rozsądnymi decyzjami biznesowymi. Firma nie tylko wykorzystuje swoją stabilną pozycję, ale sama kreuje nowe możliwości w różnych sektorach rynku. Właśnie dlatego w 2014 roku weszliśmy na rynek finansowy powołując Specjał Finanse – spółkę oferującą kompleksowe usługi w tym zakresie. 

Grupa Kapitałowa Specjał sukcesywnie wdraża innowacje. Klienci wszystkich naszych oddziałów mogą składać zamówienia w formie online. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu ehurtowni. 
 
Kolejnym krokiem na drodze wdrażania innowacyjnych rozwiązań jest utworzenie „Uniwersytetu Przedsiębiorczości” – szerokiej gamy szkoleń e-learningowych, warsztatów i nowoczesnych narzędzi rozwoju dedykowanych naszym franczyzobiorcom i ich pracownikom.

Na tle konkurencji wyróżnia nas intensywny rozwój i systematyczny wzrost uzyskiwanych wyników, czego dowodem są niezależne rankingi, w których firma co roku uzyskuje coraz wyższe lokaty. To między innymi 34 miejsce na liście 500 największych przedsiębiorstw w polskiej gospodarce w tegorocznym rankingu dziennika Rzeczypospolita czy 118 miejsce w ostatnim raporcie Deloitte Central Europe Top 500. Tylko w tym roku Grupa Kapitałowa Specjał zdobyła tytuł Dystrybutora roku – przyznawany w konkursie magazynu Wiadomości Handlowe, zaś Specjał Finanse otrzymał  wyróżnienie "ZŁOTY PARAGON 2015 - NAGRODA KUPCÓW POLSKICH"  w  kategorii usługi dla handlu za stworzenie atrakcyjnej oferty finansowania sektora detalicznego, według  czytelników miesięcznika Hurt & Detal.

Kluczowe cele jakie postawiliśmy sobie na koleje lata zorientowane są przede wszystkim na rozwój organiczny oraz przejęcia zarówno sieci detalicznych, jak i franczyzowych, osiągnięcie synergii marek NASZ SKLEP i LD HOLDING oraz kolejne inwestycje w nowoczesną franczyzę.   

Dotychczasowa działalność Grupy Kapitałowej Specjał to historia podmiotu opartego na mocnych fundamentach, wspólnej misji oraz niezmiennych wartościach, z którymi identyfikują się Zarząd oraz pracownicy. To jednak przede wszystkim historia firmy, która od lat skutecznie wykorzystuje swój potencjał.
 

Ta strona korzysta z cookies OK